Všetko o kúzelnej sile gaštanov - aj to, čo ste dosiaľ nevedeli

24.10.2020 17:40
Leto sa definitívne uložilo na spánok a otvorilo brány sychravej a tisíckami farieb popretkávanej jeseni. Dni a noci sú približne rovnako dlhé, no svetla bude postupne ubúdať. Tmavšie a studenšie dni hrajú do karát negatívnym energiám. Ľudia bývajú skeptickejší, namosúrenejší, z pier sa im stráca úsmev, správajú sa k sebe chladne a na sile stráca aj ich imunita. Počas nasledujúcich mesiacov dostane zabrať telo i duša človeka. Našťastie, existujú spirituálne techniky, ako sa negatívnym vibráciám nepoddať. Priamo v prírode môžete v týchto dňoch objaviť zázračné hnedé guľôčky, ktoré nielen uzdravujú, ale aj strážia pred zlom a jedovatými šípmi. Áno, reč je o gaštanoch. Plodoch zo stromu pagaštanu konského. 
 

Naše prababičky im pripisovali silné liečivé účinky. Ak vás niečo bolí, na postihnuté miesto stačí priložiť gaštany a ťažkosti ustúpia. Plody sa osvedčili aj v boji proti reume. Niekdajší lovci alebo pastieri mali vo vrecku vždy aspoň jeden gaštan, aby chránil ich kosti a kĺby pred rôznymi neduhmi. Gaštany harmonizujú psychiku, eliminujú strachy a obavy, privodzujú pokojný a svieži spánok. Ak si magickú guľôčku vložíte pod matrac, nočné mory sa vám budú zďaleka vyhýbať.

Silné vibrácie sálajú aj zo samotnej dreviny. Objímaním pagaštanu harmonizujete nervový i kardiovaskulárny systém. Tu je postup, ako z dreviny načerpať maximum dobrej energie.
1. Prechádzajte sa po lese či parku a pokojne pozorujte prírodu.
2. Vyberte si gaštan, ktorý vás upúta svojou mohutnosťou a vitalitou.
3. Skontrolujte, či nemá hríbovité výrastky – takýto porast nie je v poriadku. Čím je kmeň zdravého stromu širší, tým viac energie v sebe má.
4. Pristúpte tvárou k vášmu stromu a v duchu ho pozdravte.
5. Oprite sa o strom chrbtom alebo ho objímte.
6. Privrite oči a nasávajte vibrácie, ktorá prúdia z hlbín zeme do kmeňa a vzápätí aj do vášho tela. Cíťte túto energiu v každej bunke svojho „ja“. V meditácii ostaňte aspoň 10 minút.
8.  Stromu sa nezabudnite poďakovať.
 
Gaštany nielen liečia a chránia, ale sú aj vynikajúcou pochúťkou. Samozrejme, tentoraz je reč o plodoch zo stromu gaštanu jedlého. Pochádza z Malej Ázie a na územie Slovenska ho priniesli v 16. storočí Turci. Predošlé generácie ho nazývali aj „chlebový strom“, pretože v časoch neúrody sa jedlé gaštany používali ako hlavná náhrada obilnín a zemiakov. Gaštanová múka sa pridávala do chleba a vďaka svojmu prirodzenému bezlepkovému charakteru je stále populárna najmä medzi celiatikmi.
Jedlé gaštany sú výborným prostriedkom na posilnenie kĺbov a kostí, obnovujú činnosť obličiek. Pripisujú sa im aj priaznivé účinky na zlepšenie kvality vlasov a kože. Obsahujú veľké množstvo vitamínu C a vyrovnajú sa tak aj citrónom. Sú bohatým zdrojom vitamínov B1, B2, K a E a minerálov ako vápnik, horčík, zinok, draslík, fosfor či železo.
 
 
Zdroj obrázkov: pixabay