Článok plný púpav. Všetko o zázračnej žltej rastlinke

04.05.2020 13:48

 

Rastie takmer všade. A veľakrát ju prehliadame. Neprávom. Púpava – kráľovná liečiviek –oplýva mimoriadne silnými uzdravujúcimi „esenciami“. Starí arabskí a indickí lekári predpisovali odvary z bylinky pri problémoch so žlčníkom i obličkami. Azda najväčší obdiv získala v 17. storočí, keď ju liečitelia odporúčali na každý neduh. A rastlinka skutočne zaberala. A rovnako zaberá aj dnes. Kvitne od apríla do novembra, a to na suchších miestach. Zberať možno všetky časti liečivky – koreň, listy aj kvety. Stonky jedlé nie sú, ale mlieko z nich sa hodí na odstránenie kožných bradavíc. Jarné korene bývajú sladké a majú vyšší obsah fruktózy, jesenné sú horké a údajne majú silnejšie uzdravovacie schopnosti.



Ak sa rozhodnete nazbierať si púpavu vo vlastnej réžii, veľkú pozornosť venujte sušeniu. Tu sú dobré rady nad zlato:
*Listy - zviažte ich gumičkou alebo povrázkom a zaveste na suché miesto. Usušené lístky uložte do sklenenej nádoby, vydržia tam približne dva roky.
*Korene - poriadne ich oškriabte, rozdeľte na malé pásiky, aby dužina vyschla, a položte na suché a dobre vetrané miesto. Korene schnú asi dva týždne. Potom ich naložte do sklenej nádoby. Vydržia vám rok.

Púpava obsahuje vitamín C, vitamíny skupiny B a provitamín A. Nájdeme v nej veľa minerálov - draslík, sodík, hliník, meď, železo, vápnik, kremík, síru a fosfor. Je tiež bohatá na saponíny, horčíny, chlorofyl a inulín. O tom, že púpava lieči ľudské telo od hlavy až po päty, pojednáva aj nasledujúci zoznam:
- akné: koreň
- angína: list, koreň
- alergie: list, koreň
- bolesti hlavy: koreň kvet
- celulitída: list, koreň
- depresia: koreň, kvet
- dna: koreň
- hemoroidy: koreň
- hepatitída: koreň
- kandidóza: list, koreň
- mononukleóza: list, koreň
- nespavosť: list
- obezita: list, koreň
- plynnatosť: list, koreň
- srdcové problémy: list, koreň
- zápaly močových ciest: list, stonka
- žltačka: koreň

Pripravte si kvalitný púpavový čaj ešte dnes! Na jednu šálku liečivého moku potrebujete asi 10 gramov sušených listov alebo 30 gramov listov čerstvých. Ak si chcete pripraviť silnejší nápoj, bylinky vložte do sklenenej nádoby, zavrite ju viečkom a nechajte lúhovať celú noc. Ráno preceďte cez sitko a popíjajte.
Existuje aj rýchlejšia metóda - bylinky vložte do krčaha a pridajte pol litra horúcej vody. Vylúhujte aspoň 20 minút.
V prípade, že si chcete dopriať kvalitnú púpavovú kúru, čaj si varte 6 až 8 týždňov dvakrát ročne.

Čiahnuť môžete aj po výrobe vlastného púpavového medu. Nazbierajte približne 400 kvetov, poriadne ich umyte a v hrnci zalejte asi litrom vody. Pridajte na kolieska nakrájaný citrón a uvarte. Po zovretí nechajte na miernom stupni ešte 15 minút. Druhý deň voňavú zmes preceďte cez čisté plátno a z kvetov a ovocia vytlačte čo najviac šťavy. Prisypte kilogram trstinového alebo kokosového cukru a varte až do požadovaného zhustnutia, približne 2 až 3 hodiny. Čím dlhšie budete zmes variť, tým bude hustejšia. Nakoniec si hotový med prelejte do zaváraninových pohárov. Zatvorené ich prevráťte hore dnom a nechajte vychladnúť.

Vedeli ste o tom, že z púpavy si môžete vyrobiť aj kávovinovú zmes? Tá poteší najmä osoby, ktorým robí klasický hnedý mok „ťažobu“ na žalúdku. V tomto smere pomôžu púpavové korene. Tie si však musíte nazbierať počas jesene. Vykopte ich, dobre očistite kefkou, umyte a osušte. Porozkladajte na plech s papierom na pečenie a vložte do rúry predhriatej na 180 stupňov. Po 30 minútach ich vyberte, vložte do mlynčeka a spracujte na požadovanú zrnitosť. Z takejto zmesi si pripravíte kávu ako zvyčajne – zalejete v šálke alebo dáte do kávového filtra. Má horkastú chuť, takže si ju pokojne doslaďte.



Púpava hrá prím aj v kozmetike. Obsahuje zvláčňujúce látky, ktoré sa hodia na suchú, poškodenú alebo zrelú pleť. Čerstvá šťava z bylinky má priam zázračné účinky na starecké škvrny, ktoré po pravidelnej aplikácii zosvetlí.

*Bylinkový kúpeľ na suchú alebo ekzémami poškodenú kožu
Do vane s horúcou vodou vsypte 2 polievkové lyžice sušených púpavých listov. Doprajte si kvalitný relaxačný kúpeľ.

*Púpavé hydratačné a čistiace mlieko
Potrebujete 125 ml čistej vody, 3 lyžice kvetov červenej bazy, 2 lyžice púpavových lístkov a pol šálky mlieka.
Vodu priveďte k varu. Zalejte ňou bylinky, zamiešajte a nechajte lúhovať 12 hodín. Pridajte mlieko, pretrepte a lúhujte ďalšie dve hodiny. Neskôr preceďte a uložte do chladničky. Jemnú tinktúru aplikujte na pokožku vatovými tampónmi.

*Voda z púpavých kvetov na zosvetlenie pehavej pokožky, materských znamienok či stareckých škvŕn
Potrebujete šálku čerstvých rozvitých kvietkov púpavy a pol hrnčeka pramenitej vody.
Do hrnca nalejte vodu s kvetmi a varte na miernom ohni asi 30 minút. Vodu preceďte a uložte v sklenenej fľaši do chladničky. Nanášajte na pokožku pomocou tampónov alebo jemnej handričky.



Púpava v kuchyni? Prečo nie! Zužitkovať možno mladé lístky. Zbierať ich treba ešte predtým, než sa na stopkách začnú utvárať samotné kvety. Skúste ich pridať do zeleninových šalátov, sendvičov, ale aj teplých jedál a polievok. Púpavové listy dokážu plne nahradiť klasický špenát. Pepek námorník síce energiu získaval zo zelenej pochúťky, no to ešte netušil, že v púpave sa nachádza dvakrát viac vitamínu B a šesťkrát viac železa. V kuchyni sa uplatnia aj kvietky – mladé majú sladkú chuť, pripomínajúcu med; tie staršie sú horkasté. Tu je zopár zvláštnych, no chutných receptov:

Kvetová omeleta
Na panvici rozpáľte olivový olej na strednú teplotu. Pridajte 20 umytých, najlepšie ešte nerozvitých kvietkov púpavy a miešajte, pokiaľ sa nezačnú otvárať. Primiešajte 4 vajcia s lyžicou mlieka a usmažte podľa chuti. Na záver osoľte a pridajte čierne korenie. Podávajte s toastom.

Púpavové palacinky
V stredne veľkej miske zmiešajte 1 šálku celozrnnej pšeničnej múky a pol šálky hladkej múky, štvrť kávovej lyžičky soli a 1 a pol lyžičky jedlej sódy. V ďalšej miske rozmiešajte 1 a pol šálky ryžového alebo sójového mlieka s 1 vajcom a masu vmiešajte do múky. Pridajte dve tretiny šálky čistých kvietkov /bez kalichov/. Zamiešajte. Palacinky smažte na rozpálenom oleji z oboch strán. Podávajte s javorovým sirupom.

Žltá nátierka
Do mixéra dajte 1 šálku mladých púpavových lístkov, pol šálky cottage syru, štvrť šálky pražených pekanových orechov a 2 lyžice šalátového dresingu. Všetko rozmixujte a podávajte s chrumkavým celozrnným pečivom.

Prírodné nanuky
Formičky na nanuky naplňte 100-percentným jablkovým džúsom zmiešaným so šťavou z limetky. Do každej formy pridajte púpavový kvet /bez kalicha/ a nechajte v mrazničke aspoň tri hodiny.

A na záver i trocha ezoteriky. Ku každej bylinke sa viaže svojský príbeh – mystická legenda. Podľa jednej z nich sa v každom žltom kvietku ukrýva víla. Pred tisíckami rokov obývali našu planétu drobní škriatkovia a hravé víly. Čoskoro ich harmonický život narušil zrod človeka. Pre maličkých tvorov nastali ťažké chvíle, pretože hynuli pod nohami ľahostajných ľudí. Rozhodli sa preto, že si odejú žlté háby, aby boli ľahšie viditeľní.
Iná legenda hovorí o mrzutom starcovi, ktorý našiel na konci dúhy divotvorné vrece plné zlata. Poklad si však chcel nechať iba pre seba. Počas púte domov mu vak prehryzla škodoradostná myš a keďže si to nevšimol, všetky dukáty mu postupne vykĺzli von. Doma s hrôzou zistil, že po zlate ani chýru, ani slychu, a tak sa poň vrátil. Mince však medzitým škriatkovia premenili na zlatisté kvety, aby sa z nich mohli tešiť a radosť všetci ľudia, nielen starý lakomec.


Upozornenia: bylinky nenahrádzajú klasickú lekársku pomoc; sú len doplnkom. Pri zbere a konzumácii akýchkoľvek liečiviek sa vyžaduje obozretnosť a hygiena.

Zdroj obrázkov: pixabay