Toto sú dva najkrajšie modrasté polodrahokamy sveta

18.06.2020 09:06

 

Hlbiny matky zeme ukrývajú  množstvo pokladov. Jednoznačne k nim patria minerálne kamene. Polodrahokamy, ktoré oplývajú výnimočnou silou. Harmonizujú, čistia, energeticky uzdravujú. Disponujú širokou spleťou farbou. Dnes si posvietime na dva najkúzelnejšie modré minerály – akvamarín a chalcedón.



*Kameň, ktorý je v pohotovosti non-stop. Akvamarín čistí všetko, čo je negatívne
Ak máte pocit, že sa na vás rýchlejšie lepia negatívne energie; že vaša imunita voči zlým ľuďom slabne; že na vašu silu siahajú bio-vampíri; alebo že na vás ostatní jedinci váľajú tony bremien a povinností – zneužívajúc vašu dobrou, zbystrite pozornosť. Existuje polodrahokam, ktorý je v pomyselnej očistnej pohotovosti 24 hodín denne. Stačí ho nosiť so sebou, a to v podobe kameňa, alebo ako šperk. Reč je o akvamaríne. Minerálnom poklade, ktorý svojho majiteľa zbavuje všetkého zlého, a to nepretržite.

Akvamarín je domodra alebo dozelena sfarbená odroda berylu, teda mineralogickej skupiny, do ktorej patrí i drahocenný smaragd či kúzelný morganit. Akvamarín je typický svojou kúzelnou kolórou, ktorá pripomína morskú hladinu. Niektoré kúsky si modré, iné zelené. Hovorí sa, že tie modrasté v sebe uchovávajú energiu morí; tie zelenkavé zasa vibrácie potokov, riek a jazier. Akvamarín vďačí za svoju výnimočnú farbu drobným čiastočkám železa. Z fyzikálnych vlastností sa pýši vysokým stupňom tvrdosti a priam oslňujúcim leskom. Surový polodrahokam je ľahko opracovateľný, a preto ho majstri brúsia do rozmanitých a inovatívnych tvarov.

Mohuté náleziská akvamarínu nájdeme v Mexiku, Brazílii, Indii, Pakistine, Angole či Rusku. Mimoriadne magické odrody vraj pochádzajú z Angoly, štátu ležiaceho na juhu Afriky. Obmývajú ho milióny vĺn, a to na 1600 kilometrov dlhom pobreží Atlantiku.
Najväčšie kúsky modro-zeleného kameňa, ktoré „vypudila“ matka zem, vážili aj cez sto kilogramov. Napokon sa však na šperkárske účely nevyužili, a to pre nepeknú alebo zakalenú farbu. Obrovský obdiv si vyslúžil modrý akvamarín nájdený v roku 1910. Pomenovali ho Minas Gerais. Minerál pochádzal z brazílskej Marambaiy. Pri vydolovaní vážil viac ako 110 kilogramov. Pozornosť pútal dĺžkou 48,5 cm a šírkou 41 cm. „Kameňo-golema“ rozrezali na množstvo menších akvamarínov.

Čarovný akvamarín milujú aj osobnosti. Anglická kráľovná Alžbeta II. dostala v deň svojej korunovácie, ešte v roku 1953, od brazílskeho prezidenta polodrahokamovú kolekciu pozostávajúcu z náhrdelníka a náušníc s unikátnymi modrými akvamarínmi. O päť rokov neskôr jej Brazília darovala ďalšie výnimočné šperky - a to brošňu a náramok. Panovníčka si „nebeskú“ kolekciu obľúbila a napokon ju ešte rozšírila o akvamarínovú korunku s bielymi diamantmi.

Ku každému minerálu sa viaže legenda či povrávka. Výnimkou nie je ani akvamarín. Hovorí sa, že o jeho zrod sa postarala Amfitrína, starogrécka vodná nymfa. Bola manželkou Poseidóna, vládcu morskej ríše, s ktorým vraj dodnes sídli v zlatom paláci na dne Aig. Polodrahokam údajne „vyčarovala“ pre všetky ženy – aby im dodával krásu a silu. O Amfitríne sa síce dozvedáme málo z literatúry; no v umení bola jej oslňujúca nádhera častou inšpiráciou pre majstrov múzy. Objavuje sa na keramike či minciach. Mimoriadne známa je napríklad jej socha v Poseidónovom chráme v Korinte. Zobrazovaná býva po boku svojho manžela, a to vo voze ťahaného koňmi s rybím chvostom. Na dielach ju možno rozpoznať aj podľa toho, že sa združuje s ostatnými bohmi vôd alebo s morskými zvieratami. Vyzerá ako mladé dievča, svojou postavou pripomína Afroditu; odlíšiť ju možno podľa sieťky, ktorá jej drží vlasy, a račích klepiet na tvári.

Všetky polodrahokamy sveta oplývajú duchovnými kvalitami a benefitmi. Ten, kto si kúpi akvamarín, bude ustavične chránený pred negatívnymi energiami – zlom, jedovatými šípmi, bio-vampírmi, intrigánmi, závistlivcami, deviantmi a tiež tými, ktorí sa zaoberajú čiernou mágiou. Kameň má permanentnú očistnú pohotovosť. Ak sa aj na ľudskú bytosť nalepí čosi zlovestné, akvamarín to okamžite sňaje.
Keďže je zasvätený krásnej bohyni, odporúča sa najmä ženám. Cibrí u nich sebalásku a sebaúctu. Na povrch dostáva tie vlastnosti, črty alebo rysy, ktoré príslušnú dievčinu či dámu robia výnimočnou a jedinečnou.
Osoží pri komunikácii – nositeľ sa vďaka kameňu stáva zhovorčivou bytosťou, ktorá sa nehanbí prejavovať svoje názory či pohnútky. V neposlednom rade zveľaďuje záujem o spirituálne zrenie a posilňuje intuíciu.
Na úrovni vzťahov zabezpečuje pevnosť, harmóniu, reciprocitu a vernosť. V ezoterických kruhoch sa hovorí, že akvamarín by mali nosiť aj homosexuálne orientovaní jedinci. Pomáha im zmieriť sa so svojou inakosťou a tiež pritiahnuť rezonančné polovičky.
Polodrahokam blahodarne vplýva predovšetkým na štvrtú a piatu čakru. Na úrovni fyzična harmonizuje srdcovo-cievny systém a tiež respiračný trakt. Niektoré ženy si ho pochvaľujú aj kvôli priaznivému vplyvu na hormóny. Povzbudzuje imunitu. Samozrejme, nenahrádza klasickú liečbu; je výsostne energizujúcim doplnkom.

Túžite po šperku z akvamarínu? Kliknite. 



*Túžite po kameni šťastia? Zadovážte si chalcedón

Každý polodrahokam oplýva unikátnou energiou. Jeden z nich má však energie o čosi viac - reč je o chalcedóne, mineralogickej odrode kremeňa. Jeho farba je širokospektrálna. Môže byť biely, červený, zelený, hnedý aj čierny. K najkrajším kúskom patria modrasté chalcedóny, pripomínajúce nebeskú klenbu.

Magický polodrahokam je jedným z najstarších známych minerálov na svete. Názov dostal podľa starogréckeho mesta Chalkedon, kde boli v tej dobe najznámejšie náleziská vzácneho kameňa. Tamojší ľudia boli presvedčení, že ten, kto má doma čo i len kúsok chalcedónu, nepozná biedu - ani duchovnú, ani materiálnu. Starí Gréci pripisovali kúzelnému pokladu matky zeme mystické schopnosti. Okrem celostného šťastia mal priťahovať lásku. S minerálom vykonávali aj rituálne úkony - napríklad aj na ochranu pred nepriateľmi, sokmi a zlými duchmi.

Chalcedón sa nachádza na mnohých miestach planéty. Vzniká v dutinách hornín rozličných typov, najmä v lávach. Veľká časť chalcedónu sa tvorí pri relatívne nízkych teplotách kryštalizáciou roztokov bohatých na oxid kremičitý. Môže však vznikať aj ako produkt dehydratácie opálu. Zaujímavosťou je, že chalcedón má podobné vlastnosti ako opál, od ktorého sa však odlišuje vyššou hustotou. Boží kameň nájdeme aj v našich hlbinách matky zeme - v Žiarskej kotline, Starej Kremničke alebo Hliníku nad Hronom.

Úžasný minerálny kameň osoží na duchovnej i fyzicko-psychickej báze. Na spirituálnej úrovni harmonizuje, odbúrava stresy, stráži pred negatívnymi energiami rôzneho druhu. Hovorí sa, že človeku, ktorý ho nosí so sebou - či už vo forme kameňa v prírodnej forme, alebo v podobe šperku z chalcedónu - priťahuje lásku, čiže skutočnú spriaznenú dušu. Polodrahokam v domácnosti utužuje vzťahy - a familiárne "bunky" zbavuje závisti z okolia.
Mimoriadne silnými duchovnými kvalitami oplýva modrastá odroda - takzvaný sky-chalcedón. Okrem spomenutých atribútov - viažucich sa k chalcedónu ako takému - čistí myseľ, cibrí ducha tvorivosti a zlepšuje komunikačnú bázu. Ľudská bytosť, ktorej spoločníkom sa stane výnimočný kameň, prejavuje pravú podstatu svojho ja. Nebojí sa prezentovať danosti a kvality duše.
Na úrovni zdravia dáva do poriadku nervový a kardiovaskulárny systém. Blahodarne vplýva aj na imunitu. Samozrejme, nenahrádza klasickú liečbu; je iba harmonizujúcim doplnkom. 

Túžite po šperku z chalcedónu? Kliknite.