Veľký proti-únavový špeciál. Veštec Peter vám poradí, ako zatočiť s jarnou únavou

01.03.2016 16:57
Naše klimatické pásmo je charakteristické striedaním štyroch ročných období. Ide o pozvoľný proces, takže ľudský organizmus má dostatok času a možností reagovať na meniace sa tlakové a teplotné pomery. Aj napriek tomu mnohí z nás pociťujú v aktuálnom období únavu, vyčerpanosť, vyšťavenosť a apatiu. Ak často zívate, klipkajú vám oči, zaspávate v autobuse či na porade alebo sa vám nechce von z postele, s najväčšou pravdepodobnosťou ste sa stali terčom „útoku“ jarnej únavy.  
 
 
Jarná únava nie je ochorenie, ale reakcia ľudského organizmu na meniacu sa klímu. Po dlhej zime „vykukuje“ slnko, jeho lúče sú čoraz teplejšie, všetko vôkol pučí, prebúdza sa, transformuje. Skrátka, do prírody, ktorej súčasťou je aj človek, sa „vlieva“ nový život. Na mieste je teda otázka, prečo nebujnie a „nekvitne“ aj ľudká vitalita? Dôvoj je jednoduchý – naše telo po studených mesiacoch zlenivelo, spasívnelo a vlastne sa mu do ničoho nechce. Výraznejšie tento stav  pociťujú  osoby stredného a staršieho veku. Mladý, zdravý organizmus sa tlakovým a teplotným zmenám prispôsobí pružnejšie. Len málo detí či mladistvých vníma príchod jari negatívne.
 
Príznaky jarnej únavy
*subjektívny pocit fyzickej a psychickej vyčerpanosti,
*bolesť hlavy,
*závrate,
*ospalosť,
*zlá nálada,
*podráždenosť,
*vyčerpaný organizmus je náchylnejší na infekčné ochorenia, alergické reakcie, prechladnutia, chrípky, angíny, ale i tráviace ťažkosti.  
 
Hlavné príčiny jarnej únavy
*za primárny dôvod možno považovať nedostatok telesného pohybu počas zimných mesiacov – skrátka, naše telo zlenivelo,
*leňošenie je často sprevádzané  nežiaducim prírastkom telesnej hmotnosti,
*prispieva k tomu aj strava, ktorá je v zimnom období spravidla energeticky výdatnejšia - sladšia a mastnejšia,
*naopak, spotreba ovocia a zeleniny je v chladných mesiacoch obmedzená a príjem ochranných faktorov narušený.
 
Ako teda bojovať proti jarnej únave? Pomôže každodenný a dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, dodržiavanie zásad správnej, pestrej, ale striedmej výživy s dostatočným príjmom ochranných prvkov, vyhýbanie sa stresu, relax, pravidelný pitný režim a dostatok spánku. Ale hlavne – treba sa naladiť na optimistickú strunu, pretože radostná duša je „antimagnetom“ na nepríjemnú jarnú únavu.
 
Jarné plodiny, ktoré vo vás „rozvibrujú“ silu, vitalitu a entuziazmus
Po neplodnej zimnej sezóne, keď sa na pultoch predajní nachádzajú najmä dovozové plodiny, prichádza etapa zdravšia, farebnejšia a plná vitamínov. Jar je typická bohatým výberom čerstvej zeleniny a bylín. Tie ponúkajú nielen aromatické potešenie, ale predovšetkým cenné vitamíny a minerály, vďaka ktorým posilníte imunitný systém a zamávate takzvanej jarnej únave.
 
K najpopulárnejším jarným druhom zeleniny patrí špargľa, skoré zemiaky, reďkovka či rozmanité typy šalátov. Z byliniek siahnite po pažítke, petržlene, bazalke alebo po medveďom cesnaku.
Pokým skoré zemiaky zásobia telo vitamínom C a reďkovky zasa vlákninou, železom a horčíkom, doslova, zázračnou zeleninou je špargľa.
 
 
Zázračný koreň vytvára ochranný štít pred chorobami
Hoci sa o nej vo veľkom hovorí najmä v posledných rokoch, rozhodne nejde o žiadnu novinku. Už otec všetkých lekárov - Hippokrates - poznal zázračné účinky špargle. Liečil ňou kašeľ i ochorenia srdca. V období staroveku získala táto netradičná zelenina slávu vďaka svojej afrodiziakalnej sile.
V špargli nájdeme veľa céčka, ktoré je bojovníkom proti infekciám a zápalom. Rovnako vysoký obsah vitamínu E spomaľuje starnutie organizmu a ničí voľné radikály. Nechýba béčko, provitamín A a tiež draslík a zinok. Je dokázané, že špargľa odbúrava stres a čistí vnútorné orgány. Účinný detox spočíva v tom, že počas jedného týždňa skonzumujete denne aspoň 200 gramov špargle.
 
Bylinka, ktorú „hltajú“ aj zimou zmorené medvede
V prípade, že ste skôr bylinkový typ, zo zelených pochutín určite siahnite po medveďom cesnaku. Marec a apríl je na jeho zber ako stvorený. Nájdete ho najmä vo vlhkých lesoch, kde rastie na väčších plochách. Kuriozitou je, že stačí, ak po ňom prejdete bosými nohami a jeho energia sa okamžite vstrebe do vášho organizmu, čiže z celého tela budete cítiť arómu typickú pre cesnak.
Prečo nesie táto bylinka prívlastok medvedí? Je to zrejme preto, že po dlhej zime sa údajne medvede okamžite vrhnú na zelenú pochutinu, ktorá im vraj dodá vitalitu a silu. Či je to pravda, alebo nie, jedno je isté - medvedí cesnak má zázračné účinky. Reguluje vysoký krvný tlak a cholesterol. Telo zbavuje škodlivín a toxínov. Používa sa aj pri žalúdočných ťažkostiach a migrénach. Posilňuje imunitu, zabíja bacily.
 
Ktoré potraviny a vitamíny sa nepriatelia s jarnou únavou?
Pri celkovej malátnosti siahnite po sacharidoch. Klasických sladkostiam však dajte "stopku"; namiesto toho uprednostnite celozrnné pečivo alebo obilniny. Sladkosti obsahujú monosacharidy, čiže jednoduché cukry. Tie vám energiu dodajú iba na chvíľu - vzápätí sa však stratí a vy ste ešte vyčerpanejší. Celozrnné produkty - napríklad vločky - v sebe ukrývajú polysacharidy, teda zložené cukry. Tie dodávajú energiu dlhšie a vo väčšej miere.
O vitalitu sa postará aj špenát, pretože obsahuje železo, ktoré pomáha proti únave, závratom a malátnosti. Do stravy pridajte blahodarný cesnak.
 
S únavou zatočí najmä vitamín C. Nájdete ho v šípkach, žeruche, kivi, jahodách či pomarančoch. Na zahodenie nie je ani vitamín B6. Je v kvasniciach, zemiakoch alebo v zelenej paprike.
Vyčerpanosť odstraňuje železo a fosfor - jedzte viac hydiny, sójových bôbov a orechov.
A čo tak vyskúšať zázrak z prírody? Urobte si ešte dnes špecialitu - chrenovú pálenku. Stačí 10 dní užívania a vaše telo bude fit. Potrebujete asi 750 g chrenu, 1 l vody a 200 ml vodky. Chren nakrájajte nadrobno a zalejte vodou. Duste asi pol hodiny. Preceďte a pridajte alkohol. Užívať treba 1 lyžičku 3-krát denne.
 
 
Pomôže aj „čajíčkovanie“
Mimoriadne účinnou bylinkou proti jarnej únave je čakanka obyčajná. Každodenným popíjaním – najmä na lačno – posilňujete imunitný systém, tráviaci trakt a lymfu.
 
Na škodu nie je ani jarabina vtáčia, presnejšie jej plody. Obsahujú dvakrát toľko vitamínu C než citrón. Pomáhajú pri únave, vyčerpanosti, ale aj chrípkových stavoch, infekciách či zápaloch dýchacieho traktu.
 
Nervovú sústavu upokojí valeriána, psychiku „reštartuje“ železník.
 
Kúzelné alternatívne terapie
Pri „súperení“ s jarnou únavou môžete siahnuť aj po nevšedných spôsoboch dobíjania životných batérií. Skúsiť môžete napríklad meditáciu s polodrahokamami:
 
ametyst – rozjasňuje myseľ a harmonizuje psychiku
selenit – posilňuje pozitívne myslenie
záhneda – harmonizuje lymfatický systém a zvyšuje obranyschopnosť organizmu
turmalín – odbíja negatívne vibrácie
rubín – dodáva optimizmus a eliminuje lenivosť
karneol – čistí krv
achát – rozpúšťa únavu
 
V rámci aromaterapie siahnite po citrónovej či mandarinkovej vôni, ale aj po eukalypte, borovici, cédrovom a santalovom dreve, klinčekoch alebo aróme zvanej ylang ylang. Z farieb uprednostňujte červenú, oranžovú, žltú a fialovú.
 
 
Stratenú vitalitu vám dodajú aj „zelení krásavci“
Pri jarnej únave pôsobia ako balzam na dušu prechádzky v prírode. Umocniť ich môžete objímaním alebo pozorovaním stromov. Každá drevina má svojské vibrácie, o ktoré sa s vami rada podelí.
 
*Smrek – celková energizácia organizmu
*Dub – liečenie zápalových procesov
*Jelša - harmonizácia srdca a krvného obehu 
*Jaseň - zotavovanie organizmu po chrípke alebo prechladnutí
*Breza – odstraňovanie príznakov jarnej únavy
*Vŕba - liečenie dýchacích ciest
*Buk – eliminácia migrény, posilňovanie psychiky
*Jedľa - tíšenie kašľa, liečenie dýchacích ciest
 
Dobite si svoj aurický systém
V rámci detoxu, ktorý vás zbaví jarnej únavy, siahnite aj po očiste energetického tela. Aurickému obalu, chrániacemu fyzické telo pred vonkajšími energiami, pomáha:
*pravidelný kúpeľ v slanej vode
*každodenná meditácia
*pozorovanie jazier, potokov a riek
*sledovanie jarných lejakov
*pozorovanie dúhy
*pozitívne uvažovanie